ANABİLİM DALI BAŞKANI MESAJI

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalımızın internet sayfasına hoş geldiniz. 2009 yılında kurulmuş olan Anabilim Dalı’mız genç ve dinamik akademisyen kadrosunun özverili çalışması ve fakülte yönetimimizin desteği sayesinde çok kısa bir sürede takdir kazanan bir noktaya ulaşmıştır.

2014 yılı içerisinde Türkiye’de en yüksek sayıda çocuğa tedavi hizmeti sağlama liderliğini devam ettiren Anabilim Dalı’mız genel anestezi ve sedasyon yöntemleri altında tedavi hizmeti sunan bir merkez konumuna ulaşmıştır. Hasta tedavi hizmeti alanında sağlanan başarımızın akademik çalışma boyutuna taşınması için yoğun çaba sarf ettiğimiz 2014 yılı içerisinde çok sayıda klinik çalışmaya başlanmıştır. Klinik çalışmalar yanı sıra konusu çocuk olan bir Anabilim Dalı’nın Tıbbi Pediatri bölümünün ayrılmaz bir parçası olduğu fikrinden hareketle Çocuk Hastanesi’nin farklı Anabilim Dalları ile araştırma, çalışma ve tedavi hizmeti planlamaları oluşturulmuştur. Bu gelişim süresi içinde fakültemizdeki farklı anabilim dalları ile birlikte toplum ağız ve diş sağlığı hizmetleri alanında iki kolda çalışmalara başlanmıştır. Bunlardan birincisi Kayseri ili içerisindeki kreşlerde hem çocukların ağız sağlıklarının kontrol altına alınması hem de öğretmenlerimizin bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasının hedeflenmesidir. İkincisi ise okullarımızda tarama ve koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinin sunulmasını içeren bir çalışmanın başlatılmasıdır. Bu alanda Kayseri ilindeki çocuklarda çürük görülme sıklığını Dünya Sağlık Organizasyonu’nun hedeflerinin altında düşürülmesi için bilimsel alt yapı çalışmalarını tamamlanması için çalışmaktayız.

Akademik ve tedavi hizmetleri alanında çıtasını her geçen sene çok daha yüksek bir noktaya koyan Anabilim Dalı’mız Türkiye’mizin Çocuk Diş Hekimliği alanında dünya standartlarının üzerinde bir noktaya ulaşılması için gelişimini sürdürmeye devam edecektir.

Saygı ve sevgilerimle.