DEKANLIĞIN MESAJI

Resmi ve çağdaş Diş Hekimliği Eğitiminin Ülkemizde verilmeye başlanıldığı 22 Kasım 1908’den bu tarafa dünya coğrafyasında tam bir asırdır üniversitelerinde modern diş hekimliği eğitimi veren ülke sayısı oldukça sınırlıdır. Büyüklerimizden devraldığımız böylesine değerli bir mirası korumak ve onu daha yukarılara taşımak hepimizin görevidir.

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, bu ulvi gaye ile resmi olarak Yükseköğretim Kurumları Teşkilâtı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair 4617 sayılı Kanun ile 16 Ocak 2001’de kurulmuş ve 2004 yılında küçük bir birim içerisinde klinik hizmetleri vermeye başlamıştır. 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim faaliyetlerine başlayan fakültemiz, 2010 yılında ilk mezunlarını vererek kurumsallaşma yolunda önemli bir adım atmıştır. Kayserili işadamı Sayın Mehmet Tatar ve saygıdeğer eşi Hülya Tatar tarafından 2 blok olarak yaptırılan Diş Hekimliği Fakültesi binasının 2006 yılı sonunda tamamlanmasıyla yeni binasına taşınan Fakültemiz, eğitim-öğretim, araştırma ve klinik hizmetlerini bu binalarda sürdürmektedir. Süratle büyüyen ve ihtiyaca cevap vermekte zorlanan Fakültemizin bu iki bloğuna ilaveten, Gülşah ve Mert M. Tatar kardeşler tarafından yaptırılan ve Ülkemizin diş hekimliği alanındaki ilk branş hastanesi olma özelliğindeki Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hastanesi tüm birimleriyle 2011 yılı içerisinde hizmete açılmıştır. Mevcut üç bloğa ilaveten Devlet Yatırım Hızlandırma desteği ile 9000 m2'lik bir bloğun yapımına 2010'da başlanılmış ve 2012 yılı sonunda bu binamız da hizmete açılmıştır. Fiziki olarak toplamda 20.000 m2 kapalı kullanım alanına ulaşan ve 2015 yılı içerisinde inşaatına başlamayı düşündüğümüz Çocuk Diş Hastanesi ile birlikte Fakültemizin Ülkemizde bu alanda ulaşılması güç bir yapıya kavuşacağını memnuniyetle belirtmek isterim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa Birliği süreciyle birlikte büyük tarihi bir sorumluluğun altına girmiştir. Bu süreçte, bizlere düşen görev; standartları yüksek bir Türkiye için uğraş vermek, ülkemizin coğrafik ve stratejik konumundaki etkinliğine bilim ve teknolojide yüksek değerler katmaktır. Bu doğrultuda dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen, üreten, araştıran, aydın ve ulusal kimlik bilinçli vatansever bireyler yetiştirmek öncelikli amacımızdır. Ülkemizin son dönemde parlayan bir yıldızı olan fakültemizin genç ve dinamik akademisyenleri, hedeflenen tüm işleri başaracak özgüvene ve heyecana sahiptir.

Mezunu ve/veya mensubu olmaktan gurur duyacağınız Fakültemizin, hazırlanan bu web sayfası ile sizlere daha da yakınlaşacağını umuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Prof. Dr. Adnan ÖZTÜRK
Dekan