ANABİLİM DALI BAŞKANI MESAJI

Endodonti, dişlerin iç yapısını ve kök kanallarını inceleyen ve tedavi eden bir branştır. Dişin içerisinde yer alan pulpa adı verilen canlı doku, çeşitli nedenlerle hasar görebilir. Bu hasarlar, çürükler, travmalar veya diş eti hastalıkları gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Endodonti, bu hasarlı pulpayı tedavi etmek veya enfeksiyonu kontrol altına almak ve dişin doğal yapısını korumak için özel teknikler kullanır. Vital pulpa tedavileri ve geleneksel Endodontik tedaviler en sık yapılan işlemlerdir.

Endodontik tedavi genellikle toplumda "kanal tedavisi" olarak bilinmektedir. Bu tedavi, kök kanallarının temizlenmesini, şekillendirilmesini ve dezenfekte edilmesini içerir. Ardından, özel bir dolgu malzemesiyle kök kanalları doldurulur ve dişin yeniden yapılanması için gerekli adımlar atılır. Endodontik tedavi, ağrılı veya enfekte olmuş dişleri kurtarmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu amaçla, hem Endodonti kliniğinde hem de engelli hastalara genel anestezi altında tedaviler sunulmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı olarak, akademik alanda öğrencilerimize en iyi eğitimi sunmak ve bilimsel araştırmalarda da aktif bir şekilde bulunmak en temel hedeflerimizi oluşturmaktadır. Klinik olarak da son teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek sizlere en iyi tedavi yöntemlerini sunmaya çabalıyoruz. Alanında uzmanlaşmış öğretim üyelerimiz, araştırma görevlilerimiz, stajyer öğrencilerimiz ve deneyimli klinik ekiplerimizle, tedavi sürecinde size en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Amacımız, her hastamızın rahat ve güvenli bir deneyim yaşamasını sağlamaktır.