HASTA BİLGİLENDİRME

HASTA BİLGİLENDİRME

Fakültemiz Restoratif Diş Tedavisi AD’nda, diş beyazlatma işlemleri, kompozit estetik restorasyonlar, travma görmüş dişlerin tedavi ve restorasyon işlemleri ve diş çürüklerinin tedavileri yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş hekimliğinde estetik ve dolgu maddelerinin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara (porselen, laminate kaplamalar vb.) kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır.

Kanal Tedavisi

Pulpanın (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak doku), derin çürük ve ya travma (kırık, diş kesimi ve ya bilinmeyen nedenlerle) gibi nedenlerle kendini tamir edemeyecek derecede hasar görmesine pulpitis denir. Kanal tedavisi bu dokunun çıkartılarak çeşitli yöntem ve tekniklerle tekrar doldurulmasıdır.

Estetik Restorasyonlar

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan dolgu ve restorasyonlardır. 1960'larda yalnızca ön dişlerde kullanıldıkları halde materyalin ileri derecede geliştirilmesiyle çiğneme basınçlarına dayanıklı ve daha az aşınan bir dolgu maddesi olarak arka dişlerde de başarılı olarak uygulanabilmektedirler.