Lütfen Bekleyiniz...

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliğinde Mezuniyet Sevinci

Kayseri Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi ilk mezunlarını verdi. Fakülte binasında gerçekleştirilen 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı 1. mezuniyet törenine Vali Vekili Azmi Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, dekanlar, öğretim üyeleri, mezun diş hekimi öğrenciler ve yakınları katıldı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Alkan, törenin açılış konuşmasında, resmi ve çağdaş diş hekimliği eğitiminin ülkemize verilmeye başlanıldığı 22 Kasım 1908'den bu yana 102 yıl geçtiğini ve Dünya coğrafyasında 1 asırdır üniversitelerinde modern diş hekimliği eğitimi veren ülke sayısının sınırlı olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Alkan, "Bugün ülkemizdeki Diş Hekimliği Fakültesi sayısı 33'e yükselmiştir. Fakültemiz haricinde ülkemizdeki hiçbir Diş Hekimliği Fakültesi bir hayırsever işadamı tarafından yaptırılmamıştır. Hiçbir Diş Hekimliği Fakültesi, sahip olduğumuz ve yakın zamanda olacağımız büyüklükteki bir fiziki mekana sahip değildir. Ülkemizde hiçbir Diş Hekimliği Fakültesi, diş hekimliği alanında bir branş hastanesine sahip değildir. Henüz 21 öğretim üyesi olmasına rağmen TÜBİTAK'tan en fazla bilimsel araştırma proje desteği alan fakülteyiz. Son iki yıl içerisinde öğretim üyesi başına düşen uluslar arası yayın sıralamasında 1. sıradayız. Çalışan hekim ve diş ünite sayısı baz alındığında, devlet üniversiteleri içerisinde döner sermaye gelirleri bakımından yine 1. sıradayız. Bulunduğu şehirdeki tüm şehit aileleri ve gazilerinin ömür boyu diş tedavilerinin akademik personeliyle üstlenen tek fakülteyiz" dedi.

Konuşmalardan sonra mezun diş hekimlerinin diploma törenine geçildi. Fakülteden birinci olarak mezun olan diş hekimi Yeliz Ataşimşek'e diplomasını Vali Vekili Azmi Çelik takdim etti. Fakülteyi ikincilikle bitiren diş hekimi Osman Varol'a diplomasını Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Fakülteyi üçüncülükle bitiren diş hekimi Esra Ece Er'e diplomasını Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca takdim etti.

Diplomaların verilmesinin ardından 17 genç mezun diş hekimi, mezuniyet sevincini keplerini havaya fırlatarak yaşadı.