Lütfen Bekleyiniz...

Diş Tedavisinde Gereksiz İlaç Kullanımını Bitiyor

Erciyes Üniversitesi Diş hekimliği, Eczacılık Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi e-burun adı verilen cihazın diş hekimliği alanında kullanımını sağlayan yeni bir proje geliştirdi.

Geliştirilen cihaz sayesinde, gereksiz ilaç kullanımı ve mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı olan direnç geliştirebilme ihtimali gibi olumsuzlukların önüne geçildiği gibi daha spesifik antibiyotik tercihi yapılabiliyor. İnsan koku alma duyusunu taklit edebilen ve e-burun adı verilen cihazın diş hekimliği alanında kullanımı için özel bir yazılım geliştirildiğini belirten Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Er, Bu cihaz sayesinde diş enfeksiyonlarına sebep olan etken mikroorganizmaların yüksek başarı oranı ile sınıflandırılabileceği ve böylelikle tedaviye etkin ve süratle başlanılabileceğini açıkladı.

Ayrıca cihaz sayesinde sağlık alanındaki en büyük problemden birisi olan gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilmiş olacağını kaydeden Doç. Dr. Er, “Geliştirilen yazılım sayesinde, e-burun cihazının kültür-antibiyogram gibi klasik yöntemlerle mikroorganizmaların zaman alan ve pahalı olan tespit yöntemlerinin yerine geçeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, bir ileri teknoloji ürünü olan e-burun cihazının klinik uygulamalara girmesiyle, gereksiz ilaç kullanımı ve mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı olan direnç geliştirebilme ihtimali gibi olumsuzlukların önüne geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Doç. Dr. Er, bu cihaz sayesinde diş doktorlarının, apseli dişlerde geniş etkili antibiyotikler yerine direkt hedefe yönelik ilaçlar vererek hem etkili, hem de hastaya en az zararı verecek tedavi yöntemlerini kullanabileceklerini açıkladı.