Lütfen Bekleyiniz...

DİŞ HEKİMLERİ KONSEYİ KAYSERİ’DE TOPLANDI: “HEKİMLER ARASINDA CERRAHİ İŞLEMİ KİM YAPACAK SORUNU VAR”

DİŞ Hekimliği Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda Diş Hekimleri Fakültelerinin dekanları sorunlarını görüştü.

Diş Hekimliği Fakülteleri Dekanlar Konseyi, Diş Hekimliği Fakültelerinin sorunları ve ortaya çıkabilecek sorunların çözüm yollarını değerlendirmek amacıyla Kayseri’de toplandı. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin ev sahipliğinde Hilton Otel’de yapılan toplantının açılışında konuşan Diş Hekimliği Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. İsmet Duran, konseyin 8'inci toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Eğer 8 defa toplanıp, bir araya geldiysek artık kurumsallaştık demektir” dedi.

“KURUMSAL BİR YAPIYA KAVUŞTUK”

Türkiye’de 50’nin üzerinde Diş Hekimliği Fakültesi’nin olduğunu ifade eden Duran, bu fakültelerin 46’sında atanmış dekanların görev yaptığını söyledi. Ev sahipliğinden dolayı Erciyes Üniversitesi yetkililerine de teşekkür eden Duran, “Elbette bizimde bazı sorunlarımız var. İşte bu sorunların çözüm noktasında bu toplantılar çok önemli. Önümüzdeki günlerde daha fazla önem arz edecek toplantılar gerçekleştiriyoruz. Şu an yılda 2 defa toplanıyoruz ama sayıyı 3 ya da 4’e çıkarmak istiyoruz. Ortak paylaşımlarla sorunlarımızı çözeceğimize inanıyoruz” dedi.

CERRAHİ İŞLEMİ KİM YAPACAK TARTIŞMASI

Toplantıya katılan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise konseye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını kaydetti. Üniversite bünyesinde bazen ameliyatların yapımı konusunda fakülteler arasında sorunların yaşandığını vurgulayan Rektör Keleştemur, “Şu an için en büyük sıkıntı fakültelerdeki hekimler arasında bazı cerrahi işlemleri kimin yapması gerektiği konusunda yaşanıyor. Bu konuda sıkıntılar var. Ama, ben bu konuda bağımsız durumdayım ve doğrudan yana tarafım. O yüzden yaptığımız incelemelerde Diş Hekimliğinin haklı olduğunu tespit ettik ve tavrımızı koyduk. Buna benzer problemler var. Bu nedenle çözümleri bazen zor olan ya da çözümsüz olan konularda ortaya çıkabiliyor. Önemli olan bu sorunların çözümü için iyi tespitler yapmak ve üst makamlara iletmek. Biz de bu kapsamda arkadaşlarımızla işbirliği içinde çalışıp, üniversitemizi daha iyi yerlere taşımanın gayretindeyiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplantıda Fakülte Dekanları da söz alarak, fikir alışverişinde bulundu. Diş Hekimliği Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı’nın sonuç bildirgesi yarın açıklanacak.