Lütfen Bekleyiniz...

Kayseri'ye 60 Metre Yüksekliğinde Bayrak Direği

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından yaptırılan 60 metre yüksekliğindeki bayrak direğine, 12x18 metre ebadında Türk bayrağı çekildi.

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, fakülte otoparkında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bayrakların milletlerin bağımsızlığının sembolü olduğunu söyledi.

Türk milletinin en büyük özelliklerinden birinin bağımsızlığına verdiği önem olduğunu vurgulayan Keleştemur, şöyle konuştu:

"Asırlar boyunca bu millet bağımsız yaşamıştır ve bağımsız yaşayacaktır. Bu, milletimizin ödün vermediği en önemli özelliklerinden birisidir. Bağımsızlığın en büyük sembolü de bayraktır. Türk bayrağının ayrı bir özelliği de vardır. Ay-yıldız hepimizin kalbinde, beyninde, ruhunda olan bir simgedir. Ona baktığımız zaman kalbimiz aydınlanır. Bayrağımızın bir başka özelliği daha vardır. Sadece bu milletin kahramanlığının değil, sevginin, kardeşliğin, birlikteliğin ve güvenin de sembolüdür. Türk bayrağının olduğu yerde herkes güven altındadır. Bu da Türk milletinin önemli özelliklerinden birisidir."

"'Bunun içinde baz istasyonu mu var' diye sordular"

Fakülte dekanı Prof. Dr. Alper Alkan ise bayrak direğinin kaidesini tamamlayabilmek için 8 taş ustası ve teknik ekibin dün gece geç saatlere kadar canla başla çalıştıklarını belirterek, "Bayrak sevgisinden başka hiçbir gücün onları burada tutamayacağını biliyordum. Bir kez daha bayrağımızın ne denli sevildiğine şahit olmak beni ziyadesiyle mutlu etmiştir" dedi.

60 metre yüksekliğindeki direğin Türkiye'nin 6. büyük bayrak direği olduğunu dile getiren Alkan, şöyle devam etti:

"'Masrafa ne gerek vardı' diyenler oldu. Onlara da 'dünyanın en güzel bayrağını bu denli seven, ona hayranlıkla bakan, baktığında içine huzur dolan bir milletten daha zengini var mı' diye cevap verdim. Bazıları da enterasan bir şekilde 'bunun içinde baz istasyonu mu var' dedi. Ben de 'evet içinde dünyanın dört bir tarafında, algıları bizlere dönük Türklerin gönülleri var' diye cevapladım."

Konuşmaların ardından, İstiklal Marşı okundu ve 12x18 metre ebadındaki Türk bayrağı göndere çekildi.

Yaklaşık 15 ton ağırlığındaki bayrak direğinde, bayrağın kolaylıkla göndere çekilip indirilmesini sağlamak amacıyla asansör sistemi bulunuyor.