Lütfen Bekleyiniz...

İlk Diş Muayenesi Bir Yaşından Sonra Yapılmalı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Salih Doğan, çocukların hiçbir sorunu olmasa bile süt dişlerini çıkardığı zaman çocuk diş hekimi tarafından ilk ağız içi muayenesinin yapılması gerektiğini bildirdi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Salih Doğan, çocukların genellikle rahatsızlandıklarında ya da ağrıları olduğunda diş hekimine götürüldüklerini belirtti.

Bunun çok büyük bir yanlış olduğunu ailelerin kendilerine başvurduklarında anladıklarını ifade eden Doğan, şöyle konuştu: ''Çocukların hiçbir sorunu olmasa bile süt dişlerini çıkardığı zaman yani bir yaşından sonra, çocuk diş hekimi tarafından ilk ağız içi muayenesinin yapılması gereklidir. Bu yaştan sonra ise en geç 6 ayda arayla kontrollerin sürdürülmesi önerilir. Çünkü ağız içerisinde çürük oluşumuna neden olan faktörler, çocuk ilk dişlerini çıkardığında mevcut problemlerdir. Bunlar yanlış beslenme alışkanlıklarından ya da emzik ve aparatların yanlış kullanımından kaynaklanabiliyor. Bunun için gerekli önlemlerin o noktada alınması lazım.''

Yrd. Doç. Dr. Doğan, çocukların ilk muayenesinde tedavi ihtiyaçlarının tam olarak belirlenmesinin yanında nadir de olsa rastlanabilecek bazı hastalıklar açısından ağız içine ve çevre dokulara bakıldığını vurguladı.

Kliniklerine çocuğun yetişkin tedavisi yapılan bir ortam yerine ilgisini çekebilecek ve ilk muayene korkusunu ortadan kaldırabilecek bir ünite yaptırdıklarını dile getiren Doğan, çocukların hekimle olan diyaloğunun iyi olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.