Lütfen Bekleyiniz...

Dünya Kadınlar Günü'nde Kadınlara Deri Yaşlanması Eğitimi

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın katılımcılara deri yaşlanmasıyla ilgili eğitim verildi.

Fakülte konferans salonundaki eğitimde konuşan Dermatoloji Uzmanı Dr. Deniz Aykol, yaşlanmanın fizyolojik olarak engellenemeyeceğini ancak uygulanacak bazı yöntemlerle bunun geciktirilebileceğini söyledi.

Bu yöntemlerin bilirkişilerden ve uzmanlardan destek isteyerek yaşa ve ihtiyaca göre uygulanması gerektiğini belirten Aykol, "Amaç her zaman sağlıklı yaşlanmak olmalı" dedi.

Derinin üç kısımdan oluştuğun anlatan Aykol, şöyle devam etti:

"Tıbbın yardımı ile yaşlılık geciktirilebilir, yavaşlatılabilir ve daha sağlıklı yaşlanmak sağlanabilir. Bazen bizler tıbbın da yapması mümkün olmayan isteklerle karşılaşıyoruz. Örneğin geçenlerde bir kadın beş yaşındaki çocuğunu yanında getirerek çocuğunun cildi gibi bir cilde sahip olmak istediğini söyledi. Bu tabi ki mümkün değil."

Deri yaşlanmasının tedavi yöntemlerine de değinen Aykol, "Açık ten rengine sahip olanlar diğerlerine oranla daha çabuk yaşlanıyor. Haftada bir paket sigara içen kişi, yaşıtlarına göre 4 kat daha çabuk yaşlanıyor. Çevresel faktörler, yer çekimi gibi pek çok neden yaşlılığı tetikliyor. Hem doğal hem de uzmanlarca yapılacak uygulamalarla yaşlılığımızda sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlayabiliriz" şeklinde konuştu.

Etkinlikte ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi personeline gül dağıtıldı.