Lütfen Bekleyiniz...

Çene Cerrahisinde Son Durum

TÜRKİYE Ağız ve Çene-Yüz Cerrahisi Birliği Derneği (AÇBİD) tarafından düzenlenen ve Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin ev sahipliğini yaptığı 3. Uluslararası Çene ve Yüz Deformitelerinde Güncel Tedaviler Sempozyumu, Erciyes Dağı'ndaki Grand Eras Otel'de başladı. Sempozyuma Türkiye, ABD ve İngiltere'den 220 akademisyon katıldı.

Türkiye'nin değişik üniversitelerindeki diş hekimliği fakülteleri ve ABD ile İngiltere'den 220 akademisyenin katıldığı sempozyum, 8 oturum halinde yapıldı. Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Alper Alkan, çene cerrahisi alanında böyle bir önemli toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtirken, sempozyumda ağız ve çene cerrahisi alanındaki son yeniliklerin ele alınacağını ve bu konuda isim yapmış akademisyenlerin, bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarıyla paylaşacağını kaydetti. Prof.Dr. Alkan, Türkiye'de diş hekimliği alanında ilk branş hastanesini fakülteleri bünyesinde kurduklarını ve bununla da yetinmeyip yine Türkiye'de ilk olan Ağız ve Çene Cerrahisi Hastanesi'ni kurarak, halka en iyi şekilde hizmet verdiklerini söyledi. Prof.Dr. Alkan, şöyle dedi:

"Diş Hekimliği Hastanemize ek olarak 2011 yılında hizmete açtığımız Ağız ve Çene Cerrahisi Hastanezi'nde her türlü teknolojik cihaz mevcut. Tam donanımlı hastanemizde genel ve lokal anestezi eşliğinde çene kırığı, çene yapısı değişimi gibi her türlü ağız ve çene ameliyatını gerçekleştirmekteyiz. Burada gerçekleştirdiğimiz ameliyat sayısı yılda 15 bin civarındadır. 15 yataklı hastanemizde 20 akademik ve 32 idari personel görev yapmakta. Hastanemize sadece Kayseri'den değil, başta çevre iller olmak üzere Türkiye'nin değişik illerinden hastalar gelmekte. Dolayısıyla hasta potansiyelimiz oldukça fazla. Bu yüzden hastanemizi daha da genişletme hedefindeyiz. Türkiye'de ilk diş hekimliği fakültesi hastane kampusunu kurma hayalimiz var. İnşallah bu hayalimizi de gerçekleştiririz" diye konuştu.

Ağız ve Çene-Yüz Cerrahisi Birliği Derneği (AÇBİD) Başkanı Prof.Dr. Selçuk Basa ise, derneklerinin kuruluşundan bu yana bilimsel faaliyetlere büyük önem verdiğini kaydetti. Prof.Dr. Basa, şöyle konuştu:

"Derneğimiz, bilimsel faaliyetlerini kurs, kongre ve sempozyumlarla sürekli aktif tutarak, uzman meslektaşlarımızın bilgilerini tazelemelerine ve deneyimlerini paylaşmalarına fırsat vermekte, hem de genç çene cerrahi adaylarının bilgi ve görgülerini artırmalarına olanak sağlamaktadır. Erciyes Dağı'nda gerçekleştirilen bu toplantıya katılan meslektaşlarımız ortognatik cerrahide temel prensipler ve yenilikleri öğrenme imkanı bulacak. Ayrıca çene cerrahisinde uzman yurtdışından gelen konuklarımız, deneyimlerini uygulamalı olarak meslektaşları ile paylaşacak."

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Keleştemur da, üniversitelerinin 1500 yataklı Tıp Fakülteleri Hastanelerinden sonra diş hekimliği ve çene cerrahisinde tam donanımlı Diş Hekimliği Hastanesine de sahip olduğunu anlattı. Prof.Dr. Keleştemur, "Üniversitemiz, biri biri ardına faaliyete geçirdiğimiz bilimsel araştırma merkezleri ile Türkiye'de adından sıkça söz ettiren bir üniversite haline gelmiştir" dedi.

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Klasik Türk Müziği Topluluğu Korosu'nun konser verdi.

Sempozyumun son günü, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. ABD'nin dünyaca ünlü hastanesi Mayo Klinik'ten Prof. Dr. Eugene E. Keller, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Çene Cerrahisi Hastanesi'nin ameliyathanesinden, salondaki katılımcılara "Dört Köşeli Lefort Osteotomi" konusunda canlı cerrahi gösterim sundu.