Lütfen Bekleyiniz...

Diş Hekimi Adayları Önlük Giydi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Alkan, "Diş hekimliği sanatını, sadece dolgu, protez ve diş çekiminden ibaret sananlara inat, bu mesleği aşkla icra edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum" dedi.

Alkan, fakülteye 2012-2013 eğitim döneminde başlayan öğrenciler için Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen önlük giyme töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ilk diş hekimliği fakültesinin 22 Kasım 1908 yılında kurulduğunu anımsattı.

Bu nedenle her yıl 22 Kasım'ın Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlandığını ifade eden Alkan, şöyle devam etti:

"İlk diş hekimliği fakültesinin kuruluşunu gerçekleştiren Prof. Dr. Cemil Topuzlu'dur. Topuzlu, 80 yıllık hatıralarında diyor ki; 'Askeri Tıbbiye'de 24 Temmuz 1908'de öğretim üyeleri olarak bir reform kararı aldık. O zaman 3 mareşal, birçok general ve diğer rütbelerde toplam 185 asker profesör vardı. Bunlar okula uğramadıkları halde yılda toplam 80 bin altın maaş alırlardı.' Yani o dönem bir profesör yaklaşık 40 altın aylık maaş alıyormuş. Altının büyük mü küçük mü olduğunu bilmiyoruz ama küçük altın olduğunu var sayarsak dahi bir profesörün maaşının 1908 yılında 8 bin lira olduğunu anlayabiliriz. Bugün bir profesörün ortalama maaşının 4 bin lira olduğu hesap edilirse, 100 yılda yüzde 100 düşüş olduğu söylenebilir."

Diş hekimliği sanatını sadece dolgu, protez ve diş çekiminden ibaret sananlara inat, mesleklerini aşkla icra edeceklerini herkesin bilmesini istediğini ifade eden Alkan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Diş hekimliği sanatını, sadece dolgu, protez ve diş çekiminden ibaret sananlara inat, bu mesleği aşkla icra edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Diş hekimliği teknolojinin, sanatın, matematiğin, fiziğin ve en önemlisi de hekimliğin bir arada icra edildiği, dünyanın en güzel ve heyecan verici mesleklerinden biri."

Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı İlhan Karacalar da hekim olabilmek için bilgi, tecrübe ve ahlak gerektiğine dikkati çekti.

Konuşmaların ardından geçen yıl sınıflarında birinci olan öğrencilere plaket verildi ve fakülteye 2012-2013 eğitim döneminde başlayan 88 öğrenciye önlükleri giydirildi.