Lütfen Bekleyiniz...

İlköğretim Öğrencilerine Diş Taraması Yapıldı

Kayseri kent merkezinde ve civar köylerde bulunan ilköğretim birinci sınıf öğrencileri diş taramasından geçiriliyor, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi veriliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eğitim Faaliyetleri Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, Boydak İlköğretim Okulu'nda düzenlenen ağız ve diş taramasında konuyla ilgili açıklama yaptı. Tuzcuoğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kayseri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Diş Hekimleri Odası, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte diş taraması yaptıklarını söyledi.
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Diş Hekimi Simten Baygın da, 6-12 yaş grubundaki çocuklarda diş sağlığı sorunlarının ilk sırada yer aldığını belirtti. Baygın, "Yalnızca çocuklarda değil toplum sağlığında da diş çürükleri önemli bir sağlık sorunu. Diş çürümeleri için yapılan tedaviler oldukça büyük harcama gerektiriyor. Gerek diş çürümelerini önlemek amacıyla gerekse devlete olan maliyeti azaltmak amacıyla ilköğretim çocuklarımıza flor uygulaması başlattık." dedi.

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Yahya Orçun Zorba, diş çürüklerinin azaltılması ve çocukların gelecekte diş sağlıklarının korunması amacıyla yürütülen uygulamanın oldukça yararlı olduğunu kaydetti. Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Altan ise "Ağız tüm vücuda açılan bir kapı görevi görüyor. Ağız ve diş sağlığının bozulması vücutta çok çeşitli ve ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Başlatılan bu uygulamada çocuklarımıza diş fırçası kullanım alışkanlığı kazandırma ilk hedeflerimiz arasında yer alıyor. Çünkü bu alışkanlığın kazandırılmasında, ilköğretim 6 yaş grubu fırsatı yakaladığımız en son grup oluyor. Başlatılan çalışmayı önemsiyoruz." şeklinde konuştu.

Uygulama çerçevesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara diş fırçası, diş jeli ve broşür hediye ediliyor.