Lütfen Bekleyiniz...

Diş Hekimliğinin İlk Dal Hastanesi Erciyes Üniversitesinde Açıldı

KAYSERİ - ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Alkan, yaptığı yazılı açıklamada, dün hizmete açılan hastanenin, Türkiye'de 103 yıldır üniversitelerde resmi olarak verilen diş hekimliği eğitimi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Hastanenin, Kayseri'nin yanı sıra çevre illere de hizmet vereceğini ifade eden Alkan, şu bilgileri verdi:

''Türkiye'nin diş hekimliği alanındaki ilk branş hastanesi olan hastanemizde, 1. sınıf yataklı servis hizmetleri sunmayı ve yılda yaklaşık 15 bin lokal ve genel ameliyat yapılmasını hedefliyoruz. 15 yatak kapasiteli hastanede, cerrahi girişimlerin canlı olarak sunulabileceği genel ve lokal ameliyathaneler ile konferans salonu, klinikler, merkezi sterilizasyon birimi ve çamaşırhane, araştırma laboratuvarı ve kütüphane gibi pekçok sağlık ve eğitim birimi bulunuyor. Ağız, diş ve çene cerrahisi, temel uzmanlık alanının tedavi protokolleri kapsamında girişimsel cerrahi tekniklerinin uygulandığı, hastaların ayakta veya yatarak müşahede, muayene, teşhis ve tedavi edildikleri hastanenin Cumhurbaşkanımız tarafından açılması nedeniyle ayrıca mutlu ve gururluyuz. Bu hastanede sadece cerrahi uygulamalar yapılmayacak, aynı zamanda Kayseri ve çevre illerde yaşayan zihinsel engelli çocukların diş tedavileri de genel anestezi altında yapılabilecek. Ülkemizde oldukça geç kalınan bu uygulamanın, yakın zamanda diğer diş hekimliği fakültelerine de sıçrayacağını düşünüyorum.''

Alkan, hastanenin yapımına katkı sağlayan üniversite yönetimi ile binanın yapımını üstlenen hayırsever Tatar ailesine de teşekkür ettiğini belirtti.