Lütfen Bekleyiniz...

Diş Hekimliği Fakültesi Hastaneleri ISO- 9001-2008 Kalite Yönetim Belgesi Aldı

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastaneleri Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Yahya Orçun ZORBA, Türk Akreditasyon Kurumu (TürkAK) ve Alman Akreditasyon Kurumlarınca ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin Yönetim kalitesinin tescillendiğini ve hastaneye ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Belgesi verildiğini açıkladı.

Başhekim Yrd. Doç. Dr. Yahya Orçun Zorba, Erciyes Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Hastaneleri’nin Türkiye’nin en yeni ve en genç hastanelerinden birisi olmasına rağmen, son modern mekanlara sahip olduğunu ve çağdaş teknoloji ile donatıldığına dikkat çekerek, İSO- 9001 ve 2008 Kalite Belgesi’nin hastanelerde verilen hizmet kalitesinin belgelenmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Başhekim Yrd. Doç. Dr Zorba, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans ve doktora eğitiminin üst düzeyde sürdürüldüğünü belirterek, bilimsel araştırma, geliştirme faaliyetleri yanında, ağız-diş sağlığı, teşhis ve tedavi hizmetlerinde de dünya standartlarında hizmet verildiğini söyledi.

Başhekim Yrd. Doç. Dr. Zorba, Diş Hekimliği Fakültesi Hastanelerinde sürdürülen hizmetler ve alınan İSO-9001-2008 Hizmet Kalite Belgesi ile ilgili şu bilgileri verdi.

“Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kurulduğu günden bu güne kadar kendisinden beklenilenleri en iyi şekilde yerine getirme gayreti ve sorumluluğu içinde hareket etmiştir. Fakültemiz sunduğu sağlık hizmetlerinin yanı sıra eğitimde de kaliteli ve çağdaş hizmeti sunumunu amaç edinmiştir.

Kalite yönetim sistemi çalışmaları, fakültemizin sunduğu hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlayan süreçlerle doğrudan ilişkilidir. Belirli bir hizmet ve eğitim kalitesine ulaşan ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi son altı aydır kalite belgesi alma çalışmalarına da hız verilmiştir. Türk Akreditasyon Kurumu (TürkAK) ve Alman Akreditasyon Kurumlarınca (DGA) yetkilendirilmiş bir kuruluş fakültemizi denetleyerek, “Diş Hekimliği Lisans ve Doktora Eğitimi, Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri ve Ağız-Diş Sağlığı Teşhis ve Tedavi Hizmetleri”, ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Belgesini fakültemize vermiştir.. Bu vesileyle başta dekanımız sayın Prof. Dr. Alper Alkan ve eski başhekimimiz Prof. Dr. Tancan Uysal olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Fakültemiz Yönetim sisteminin ve hizmet kalitesinin tescillendiği bu uygulama ile belgelendirmeyi bir amaç değil araç ve sistemin devamlılığında itici bir güç olarak benimsemiştir. Amacımız Yönetim Kalitesinin devamlılığını sağlayarak, ülkemizde örnek alınacak bir Fakülte modeli oluşturmaktır. Bu belge aynı zamanda uluslararası akreditasyon uygulamasının ilk aşamasıdır. Bu belgeye ilaveten yakın bir gelecekte almak istediğimiz JSI Akreditasyon belgesinin bir parçası olan ISO-27001 Bilgi Güvenliği Sistemi, ISO 14001 Çevre Kalite Yönetim Sistemi belgeleri ile Fakültemizi uluslararası çapta hizmet sunacak hale getirmeyi amaçlamaktayız. Bunun için Rektörlüğümüzün desteğiyle Fakültemiz yeni yılla birlikte inşaatı devam etmekte olan ana binamızı da hizmete sokarak halkımıza kaliteli hizmet verme geleneğini sürdürecektir.”

ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastaneleri’nin İSO 9001-2008 Hizmet Kalite Belgesi alması nedeniyle, önümüzdeki günlerde bir tören düzenlenecek ve hastanelerin kamuoyuna tanıtımı yapılacak.