Lütfen Bekleyiniz...

Erü Diş Hekimliği Fakültesi Kayseri Ve Çevresinin Diş Haritasını Çıkaracak

ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, Kayseri ve çevre illerin diş haritasını çıkarmak için çalışma başlattı.

Oluşturulacak ekiplerle vatandaşların evlerine gidilip, diş kontrolü yapılacak. Fakülte Başhekimi Doç. Dr. Yahya Orçun Zorba, "Bu çalışma için sadece Kayseri’de yaklaşık 150 bin kişinin kapısını çalarak, evlerine misafir olacağız." dedi.

Kayseri’de 2004 yılında hasta kabulüne başlayan Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, çevre illerin de diş sağlığını yakın takibe aldı. Fakülte Başhekimi Doç. Dr. Yahya Orçun Zorba, TÜİK ve Nüfus Müdürlüğü ile görüşmelere başladıklarını ve bölgenin diş sağlığı haritasını çıkarmak için harekete geçtiklerini söyledi.

BİLİMSEL BİR RAPOR OLACAK

Proje kapsamında oluşturulan uzman ekiplerle, sadece Kayseri’de yaklaşık 150 bin kişinin kapısını çalarak, evlerine misafir olacaklarını dile getiren Zorba, “Yapacağımız bu çalışma ile hem vatandaşları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendireceğiz hem de elimizde önemli bir sağlık verisi olmuş olacak. Ağız ve diş sağlığı konusunda bölgenin fotoğrafını da çekmiş olacağız. Diş rahatsızlıklarının profilini ortaya çıkarıp, bilimsel bir rapor haline de getireceğiz. Böylece toplumda hangi tür rahatsızlıklara daha sık rastlanılıyor, bunu belirleyeceğiz." dedi.

YANLIŞ UYGULAMALARI DA ÖNLEYECEĞİZ

Başhekim Zorba, diş rahatsızlıkları ile ilgili toplumdaki yanlış uygulamaların da önlenmesi için bu çalışmanın önemli olduğunu belirterek, sahada bire bir yapılan görüşme ile ağız ve diş sağlığı kontrollerinin gelecekteki uygulamalar konusunda da yol gösterici olacağının altını çizdi.