HASTA BİLGİLENDİRME

HASTA BİLGİLENDİRME

Endodonti ; diş pulpasında ve periapikal dokularda meydana gelen hastalık veya yaralanmaların önlenmesi, teşhisi ve tedavisini gerçekleştiren anabilim dalıdır.

Endodontik tedavi denilince akla genellikle geniş çürüklü dişlere uygulanan kök kanal tedavisi gelmektedir. Kök kanal tedavisi; dişin damar ve sinirlerini içeren ‘pulpa’ dokusunun çıkartılıp , uygun şekillendirme ve yıkama işlemlerinden sonra biyouyumlu bir madde ile kök kanallarının doldurulması işlemlerini içermektedir. Bununla birlikte endodonti; travmatik diş yaralanmaları, kök ucu kapanmamış dişler, rejeneratif tedaviler, madde kaybı fazla olan dişlerin ‘post-core’ ile restore edilmesi, kök ucu cerrahisi, önceden yapılmış başarısız kanal tedavilerinin yenilenmesi, kanal tedavisi sonrası rengi koyulaşmış dişlerin beyazlatılması ve dişlerin canlılığının korunduğu pulpa kaplaması gibi geniş bir ilgi alanına sahiptir.

Endodonti, hem teorik hem de teknolojik anlamda son yıllarda çok hızlı bir gelişim göstermektedir. Endodonti anabilim dalı olarak temel misyonumuz ; güncel literatür bilgilerini ve teknolojik gelişmeleri takip ederek tedavileri en üst seviyede gerçekleştirebilmektir.Tedavi kalitesini maksimum seviyede tutabilmek için bu kapsamda operasyon mikroskobu, dental büyüteçler (loop), ultrasonik cihazlar, elektronik apeks bulucular (çalışma boyu belirleyicileri), döner alet sistemleri gibi ekipmanları bünyemizde barındırmaktayız.

Fakültemizde lisans ve uzmanlık eğitimi verilmektedir. 2.sınıf öğrencilerine klinik öncesi eğitim, 3.sınıf öğrencilerine yapay hasta kliniğinde eğitim, 4. ve 5. sınıf öğrencilerine klinik staj eğitimi verilmektedir.